Moje finanseNasze finanseFinanse rodzinne

Kiedy potrafimy oszczędzać, warto pomyśleć o regularnym schemacie oszczędzania w postaci własnego indywidualnego planu oszczędnościowego. Możemy to zrobić sami, ale pomocny może być w tym również bank, który pomoże nam taki plan zbudować.


Jak wiadomo, najlepsze efekty daje systematyczne oszczędzanie. Kiedy co tydzień lub co miesiąc odkładasz niewielką kwotę, po roku lub dwóch uzbierana suma może się okazać całkiem pokaźna. Może zatem warto pomyśleć o regularnym schemacie oszczędzania na przykład w postaci Indywidualnego Planu Oszczędnościowego. Możesz to zaplanować samemu, ale pomocny może być również twój bank, który pomoże ci taki plan zbudować.

Na początku trzeba określić, jaką kwotę chcesz uzbierać i kiedy ją chciałbyś mieć. Gdy to już wiesz, możesz ustalić harmonogram oszczędzania - czyli kiedy i ile będziesz wpłacał. Trzeba założyć jakąś realnie możliwą do osiągnięcia stopę zwrotu z twoich oszczędności. Jeśli wybierzesz lokaty bankowe, stopa procentowa powinna wynosić np. ok. 5%, jeśli będziesz kupować jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych akcji, wówczas stopa zwrotu winna być wyższa – np. 12%. Tworząc harmonogram powinieneś mierzyć siły na zamiary i nie ustalać miesięcznych kwot wpłat na zbyt wysokim poziomie, gdyż później nie będziesz w stanie stosować się do poczynionych ustaleń. A w planie oszczędnościowym systematyczność jest najważniejsza.

Dla przykładu wyobraźmy sobie, że za dwa lata chcesz gruntownie wyremontować swoją kawalerkę i że koszt remontu wyniesie 10 tys. złotych. Jeśli obliczysz, że fundusze inwestycyjne mogą dać stopę zwrotu 15% w skali roku, wówczas co miesiąc powinieneś odkładać ok. 380 zł. Rozważ, czy stać cię na odłożenie takiej kwoty co miesiąc. Jeśli tak, wówczas bądź konsekwentny i co miesiąc dokupuj za taką kwotę jednostki uczestnictwa funduszy.

Ważnym pytaniem jest w co inwestować? W planie oszczędnościowym ma sens tzw. dywersyfikacja portfela, czyli zakup instrumentów o różnym poziomie ryzyka. Takie postępowanie uodparnia cię na ewentualne zachwiania koniunktury na rynkach i dzięki temu nie tracisz wszystkiego, gdy spadną notowania jednostek uczestnictwa funduszu, który zakupiłeś.

Niektóre banki i firmy pośrednictwa finansowego mają plany systematycznego oszczędzania w ofercie dla swoich klientów. W ramach takich planów twoje pieniądze oddawane są w zarząd profesjonalistom. Przenoszenie środków między różnymi segmentami planu (np. z segmentów mniej do bardziej ryzykownych) jest bezpłatne i nie powoduje konieczności odprowadzania podatku od dochodów z inwestycji kapitałowych. Zwykle dokonanie wpłaty co jakiś czas jest obowiązkowe, co ma cię dyscyplinować do oszczędzania. Bankowe plany oszczędnościowe wydają się być szczególnie atrakcyjne dla osób, które nie chcą inwestować swoich oszczędności samodzielnie, gdyż nie mają na to czasu lub się nie znają na instrumentach oferowanych przez rynki finansowe. Zastanów się, czy nie warto z nich skorzystać.

powrót drukuj